Liigu sisu juurde

EETEL-Eksperdi kodulehe ja info koolituste kohta leiad siit.

LHV toetab ettevõtete kestlikku arengut soodsa laenuga

LHV annab ettevõtetele kestliku arengu toetamiseks laenu kuni 500 000 eurot. See summa võib lähitulevikus veelgi kasvada.Foto: LHV

Ettevõtete kestliku arengu toetamiseks pakub LHV pank laenu, mille abil saab rajada taastuvenergia lahendusi ja akuparke või vähendada hoonete või seadmete kaasajastamise abil ettevõtte tööstuslikku energiatarvet.

“Paljud arvavad, et rohepööre võrdub päikesepaneelide paigaldamisega fassaadile või katusele, aga see pole päris nii,” ütles LHV panga ettevõtete finantseerimise osakonna juht Marko Kiisa. “Tegelikult ongi rohepööre see, kui iga keskmine ettevõte, mis kusagil toimetab ja energiat vajab, seda mingil määral ka ise enda tarbeks toodab.”

See ei tähenda Kiisa sõnul, et kõik muud lahendused tuleks kõrvale jätta ja oodata töö tegemiseks ainult seda hetke, kui tuul puhub ja päike paistab. Ent ettevõtte jaoks võib isikliku taastuvenergialahenduse rajamine tähendada tulevikus elektrikulude suurt kokkuhoidu ja just sellele peaks teemat käsitledes mõtlema.

Oma tarbeks elektri tootmine on tasuv investeering

“Pikalt on ettevõtetel olnud väärarusaam, et elektri võrku müümine ei tasu ära ning taastuvenergia võimsuste ja salvestusvõimsuste rajamisel on tasuvusperiood väga pikk. Aga mida rohkem kasutatakse elektrit ära oma tarbeks, seda tasuvam see investeering ettevõtte jaoks on,” märkis Kiisa, kelle sõnul võiksid ettevõtjad mõelda taastuvenergia lahenduste loomisele kombinatsioonis oma äritegevusega.

“Kui panen vanaema talu taha põllule oma ettevõtte alt selle lahenduse püsti, siis ei pruugigi need numbrid väga ilusad tulla, aga me oleme näinud nii pesumajasid, saekaatreid kui laokomplekse, mis taastuvenergia lahendusi oma olemasoleva äritegevusega kombineerivad,” märkis Kiisa. “Kui tekib energia ülejääk, siis ei pea selle realiseerimiseks samuti liiga palju vaeva nägema, sest ka selle teenuse osutajaid on juba piisavalt. Kokkuvõttes võib sedasorti lahenduste laiem kasutuselevõtt aidata tagada ka maapiirkondades senisest paremat energiavarustust.”

LHV panga pakutav kestliku arengu laen pole mõeldud ainuüksi taastuvenergia lahenduste, vaid ka akuparkide ja salvestuslahenduste rajamiseks. “Seesama laen on mõeldud kasutamiseks ka näiteks selleks, et investeeringu tulemusena vähendada oluliselt oma tööstuslikku energiatarvet,” selgitas Kiisa.

“See võib tähendada nii hoone automaatika, kütte-ventilatsioonisüsteemide ja valgustussüsteemide terviklikku renoveerimist kui ka ümberkorraldamist, muuhulgas näiteks suure energiatarbega seadmete väljavahetamist,” märkis Kiisa, kelle kinnitusel saab laenu kasutada ka ettevõtte kinnisvara renoveerimiseks, et energiakulu alla tuua.

LHV ettevõtete finantseerimise osakonna juht Marko Kiisa.Foto: LHV

Soodsad tingimused

Praegu saavad ettevõtted, olenemata suurusest, kestliku arengu toetamiseks LHVst laenu kuni 500 000 eurot, ent Kiisa hinnangul võib see summa lähitulevikus kasvada. Laenu vastu on väga aktiivne huvi peamiselt kahel põhjusel: soodne hind ja paindlikud tingimused.

“Laenul on soodusmarginaal 1,49 protsenti pluss euribor ning see, et me suudame tagatisi paindlikumalt käsitleda, kuna meil on Euroopa investeerimisfondi garantii,” selgitas Kiisa. “Kui ma näiteks asun oma tootmisettevõttega kusagil maapiirkonnas ja kinnisvara väärtus ei ole kuigi kõrge, siis ei pea eraldi pöörduma väga kuluka KredExi käenduse või muu kuluka käenduse poole. Selleks on meil endal lisatagatis ja kõik puudujäägid on õnnestunud seni ära katta,” lisas ta.

Kui kestliku arengu laenu taotleb ettevõte, millel on kehtiv keskkonnajuhtimise sertifikaat, siis saab ta soodustingimustel laenu ega pea selle eest tingimata rajama taastuvenergia võimsust, vaid võib seda kasutada ettevõtte muudeks vajadusteks.

“Tavalaenu tingimusi taastuvenergia lahenduste kasutamine ei mõjuta. Küll aga mõjutab tingimusi see, kui ettevõte vaatab kogu jätkusuutlikkuse teemat tervikuna ja omab keskkonnajuhtimise sertifikaati, siis sellele ressursile ka ligipääs on,” selgitas Kiisa, kelle sõnul on laenutingimused kättesaadavad ka ettevõtetele, mis osalevad jätkusuutlike tegevusalade tarneahelas.

“Kui ettevõtte tegevusala on päikeseparkide või salvestuslahenduste ja nendega seotud komponentide või osade tootmine, projekteerimine või ka paigaldamine, siis sellest piisab, et saada oma äritegevuse finantseerimiseks soodustingimustel laenu.”

LHV peakontoriks olev City Plaza (vasakul) tarbib täielikult taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrit.Foto: LHV

LHV hooned kasutavad samuti taastuvenergiat

Praegu LHV panga peakorteriks olev City Plaza maja tarbib täielikult taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrit, alates 2025. aastast ka Pärnu ja Tartu kontor.

City Plaza hoonel on BREEAM sertifikaat (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), mis on rahvusvaheliselt tunnustatud hoonete keskkonnasäästlikkuse hindamise süsteem.

“Kehtiv tase on meil “very good”. Kavandatav uus peahoone tuleb A-energiaklassiga ja plaanitav BREEAMi tase on “excellent”,” selgitas Kiisa.

Uue hoone katusele on kavandatud ka päikesepaneelid, mille täpne tootmisvõimsus ja muud tehnilised detailid ei ole veel paigas.

Kui sinu ettevõte vajab kestliku arengu toetamiseks laenu, siis pöördu LHV panga poole.

Toimetaja valik

Avaleht Kõik lood

Suured lood

Kõik suured lood