Miks valida keskmisest nutikam laadija ehk ABB Terra AC Wallbox?

ABB on globaalsel turul tuntud eelkõige tänu töökindlatele tehnoloogiatele, tugevale teadus- ja arendustegevuse võimekusele ning laialdasele kogemusele erinevates tööstus- ja taristuprojektides. Ka Eestis on ABB pikaajaline ja tugev tegija, investeerides tootmisesse ning panustades kohalikku majandusse.
Taastuvenergia on ABB jaoks strateegiline suund, pakume seadmeid ja innovaatilisi lahendusi päikese-, tuule- ja muude taastuvenergiaallikate kasutamiseks.
Millist elektrisõidukite laadimislahendust enda valikust soovitate?
ABB Terra AC Wallbox on kompaktne, töökindel ja nutikas elektriauto laadija. Kvaliteetne tulevikukindel tehnoloogia pakub elektrisõiduki kasutajale efektiivset ja turvalist laadimist. Saadaval nii kaabli kui pistikuga variandid, laadimisvõimsus kuni 22 kW.
Meie valikust on populaarseim kaabli ja ekraaniga varustatud 22 kW laadija, mis pakub kasutusmugavust ja laia funktsionaalsust.

Kellele see eelkõige sobib?
Lahendus sobib hästi nii eramajade, korterühistute kui ka ärihoonete jaoks, olenemata laadimisvõrgu suurusest. Tänu laiale funktsionaalsusele ja paindlikule tarkvaralahendusele on laadijaid võimalik seadistada vastavalt kasutajate vajadustele.

Mis on selle lahenduse eelarve?
Laadimislahenduse ligikaudne maksumus ehk laadija soetamine koos paigaldusega on suurusjärgus paar tuhat eurot. Lõplik hind sõltub laadija mudelist, konfiguratsioonist ning paigaldustööde ulatusest.
Kui kiiresti lahendus paigaldamise kulu tagasi teenib?
Seadmete ja paigalduse maksumuse tagasiteenimise periood sõltub ennekõike elektriauto ja laadija kasutamise intensiivsusest ning elektrihindadest.
Näiteks võtame kodus laadimise keskmiseks elektrihinnaks 0,14 eurot/kWh, avaliku laadimispunkti keskmiseks elektrihinnaks 0,32 eurot/kWh, päevaseks läbisõiduks 30 km ning auto aku mahutavuseks 58 kWh ja keskmiseks energiakuluks 16 kWh/100 km. Sellise kasutuse puhul tasub kodulaadija paigaldamine end ära umbes 10 kuuga.
Suurema läbisõidu ja kodulaadija sagedasema kasutamise korral on tasuvusaeg kindlasti lühem, sest elektrihinnad avalikes laadimispunktides on kordades kõrgemad. Märgatavat lisasäästu annab ka päikesepaneelide ja salvestusseadmete kasutamine.
Kes seda Eestis kasutanud on? Millised on tulemused?
Eestis on ABB laadimislahendused edukalt kasutusel kõigis juba nimetatud valdkondades: eramajad, korterelamud, erinevate ettevõtete ja avalike ärihoonete parklad. Enamik laadijaid on ühendatud haldusteenust pakkuvate ettevõtete platvormidega, mis vabastab laadijate omanikud ning kasutajad igasugustest lisategevustest.
Hea näide toimivast laadimisvõrgustikust on ABB enda parklatesse paigaldatud laadijad, mis on mõeldud nii ametisõidukite kui ka töötajate eraautode laadimiseks. Neljas laadimispunktis on kokku 40 autolaadijat, mis on vastavalt parkla eripärale paigaldatud kas hoone seinale või selleks mõeldud postamentidele. Seadmeid haldame ABB enda tarkvaraplatvormi abil.

Platvormi kasutamine on tasuta, mugav ja annab hea ülevaate nii võrku ühendatud seadmetest kui kasutajatest. Samuti on võimalik administreerida nii laadijate töörežiime kui kasutajate õigusi.

Milliste toodetega lahendus haakub? / Millised tooted lahenduse efektiivsust suurendada aitavad?
Laadija toetab dünaamilise koormuse juhtimise lahendust, kui kasutatakse Modbus-ühendusega elektriarvestit. Arvesti jälgib reaalajas kogu hoone elektritarbimist ja võimaldab laadijal automaatselt kohandada laadimisvõimsust, vältimaks peakaitsme ülekoormust ja soovimatut rakendumist. Eesmärk on tagada ohutu ja energiatõhus elektriauto laadimine. Täpne energiatarbimise mõõtmine aitab optimeerida kodust energiakulu.
Lisaks füüsilistele seadmetele on oluline kasutada sobivat tarkvara, milleks on näiteks ABB laadijaspetsiifiline kasutajarakendus või -veebiportaal. Digilahendus annab kasutajale ammendava ülevaate oma seadmest ning võimaldab seda seadistada vastavalt vajadustele.
ABB elektriautolaadijate ametlikud edasimüüjad on Esvika Elekter AS, Onninen AS ja W.EG. Eesti OÜ.