ABB: juba praegu saab tööstus vähendada jalajälge ja hoida kokku kulusid

Kliimakavad kohustavad heitkoguseid märgatavalt vähendama ning tööstuselt oodatakse palju, kuid suured muutused ei nõua alati uut tehnoloogiat ega kasvata kulubaasi, kinnitab ABB ja Saksa Fraunhoferi instituudi ühisraport, mis toob välja lahendused, mis aitavad tööstuse jalajälge vähendada ning kasvatada efektiivsust.
Tööstus vastutab ligikaudu kolmandiku üleilmsete kasvuhoonegaaside heite eest. Kliimaeesmärkide saavutamiseks on vaja neid heitkoguseid märgatavalt vähendada – Rahvusvaheline Energiaagentuur on seadnud eesmärgiks vähendada heitmeid 2050. aastaks poole võrra.
ABB Balti riikide ärijuhi Jukka Patrikaineni sõnul näitab ABB ja Fraunhoferi (Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation IPA) värske raport, et tööstuse dekarboniseerimine suurendab tõhusust, vähendab kulusid ja annab ettevõtetele jätkusuutlikus innovatsioonis konkurentsieelise.
“Elektrifitseerimise, energiasäästlike mootorite ja ajamite ning alternatiivtehnoloogiate kasutuselevõtuga suudavad tööstused vähendada heitkoguseid ning tugevdada samal ajal oma konkurentsivõimet. Raport näitab, et juba praegu on olemas lahendusi, mis mitte ainult ei vähenda heitkoguseid, vaid aitavad ka kulusid kokku hoida ja tõsta ettevõtete konkurentsivõimet,” ütles Patrikainen.

Nendes lahendustes mängivad määravat rolli energiatõhusus ja elektrifitseerimine. Suur potentsiaal peitub ka elektriajamites ja -mootorites. Praegu on vaid 23% kõikidest tööstusmootoritest varustatud ajamiga. Kui ajam ühendada mootoriga, näiteks pumbas, ventilaatoris või kompressoris, võib energiatarbimist vähendada kuni 25%. Täiendava efekti annab mootorite ja ajamite hooldus, mis aitab pikendada seadmete kasutusiga ja optimeerida energiatarbimist.
ABB ja Fraunhoferi aruanne toobki esile, et sellised lahendused on tööstuse dekarboniseerimise nurgakivi. Aruanne rõhutab, et dekarboniseerimiseks ei ole olemas universaalset lahendust – igal tööstusharul on oma eripärad ja vajadused. Kuid paljud meetmed, mis aitavad heitkoguseid vähendada, on juba kättesaadavad ning sobivad kasutamiseks ka olemasolevas infrastruktuuris. Raport rõhutab, et ainuüksi kiiresti rakendatavaid tehnoloogiaid kasutusele võttes võib 2030. aastaks vähendada süsinikuheitmeid 11% võrra, säästes samal ajal aastas 437 miljardit dollarit.
“Kliimaeesmärkide saavutamine ei ole pelgalt vastutus tulevaste põlvkondade ees – see on tark investeering, mis toob kasu juba täna. Energiatõhusad tehnoloogiad loovad selge eelise nii kulude juhtimisel kui ka kestlikkuse vallas, mis on üha enam määrav tegur klientide, investorite ja partnerite silmis,” lisas Patrikainen.
ABB ja Fraunhoferi raport näitab, et kuigi tööstuse dekarboniseerimine on keeruline, on lahendused selleks juba olemas. Elektrifitseerimise, energiatõhusate lahenduste ja alternatiivkütuste kasutuselevõtuga saavad ettevõtted vähendada heitkoguseid ning samal ajal suurendada oma efektiivsust ja konkurentsivõimet. Aruandes esitatud ülevaated pakuvad ettevõtetele selget tegevusplaani, et edendada jätkusuutlikku arengut ja liikuda madala süsinikujalajäljega tuleviku poole.
Raporti ja lahendustega saab tutvuda siin.